• Minerali

    Minerali so snovi anorganskega izvora. Največkrat so v obliki soli. Tudi v vitaminsko-mineralne izdelke so minerali vgrajeni v obliki soli (npr. magnezijev sulfat, železov fumarat, bakrov sulfat). Glede na potrebno količino mineralov v telesu jih delimo na makroelemente in mikroelemente (oligoelemente). Med makroelemente spadajo kalcij, fosfor, kalij, žveplo, klor, natrij in magnezij. Med mikroelemente pa prištevamo železo, jod, baker, mangan, fluor, cink, krom, selen, molibden, kobalt in vanadij (klik: elementi v sledeh).

    Podrobnejši opis in viri makroelementov:

    1. Kalcij
      • Vloga: rast, ohranjanje zdravih zob in kosti; delovanje živčevja; strjevanje krvi, krčenje mišic, pomaga prenavljati železo.
      • Viri: ribe (sardelice, girice, ki jih uživamo s kostmi), soja, mlečni izdelki, mandlji, sezamova semena, sončnična semena, vodna kreša, žitarice. Vitamin D olajša presnovo kalcija.
      • Znaki za premalo kalcija: rahitis, mehčanje kosti, osteoporoza.
    2. Železo

      • Vloga: tvorba hemoglobina, prenašanje kisika in odstranjevanje ogljikovega dioksida v telesnih tkivih, tvorba mioglobina (rdečega barvila v mišicah).
      • Viri: rdeče meso, jetra, ledvica, ostrige, haloga, stročnice, suho sadje, oreščki, oves.
      • Znaki, če ga je premalo ali preveč: pomanjkanje povzroči slabokrvnost.
    3. Magnezij

      • Vloga: zdravi zobje in kosti, delovanje živcev, mišic in presnovnih encimov.
      • Viri: polnozrnate žitarice in izdelki iz njih, jajca, meso, oreščki, stročnice, semena.
      • Znaki, če ga je premalo ali preveč: pomanjkanje povzroči mišične krče, tresenje, tik, izgubo teka, slabost, nespečnost, nepravilno bitje srca.
    4. Fosfor

      • Vloga: pretvorba in shranjevanje energije, zdrave kosti, delovanje mišic, živcev in nekaterih encimov, absorbiranje določenih vrst hrane.
      • Viri: meso, perutnina, ribe, lupinarji, oreščki, semena, stročnice, mlečni izdelki, jajca.
      • Znaki, če ga je premalo ali preveč: pomanjkanje lahko povzroči bolečine v kosteh, okorele sklepe, nepravilnosti v delovanju osrednjega živčnega sistema, oslabelost. Pretirani odmerki slabo vplivajo na absorbcijo železa, kalcija, magnezija in cinka.
    5. Kalij
      • Vloga: Vzdržuje ravnovesje tekočin in Ph (kislosti in bazičnosti v telesu), odstranjuje odpadke iz telesa, pomaga pri pošiljanju kisika možganom, vpliva na delovanje živcev in mišic.
      • Viri: sveže sadje in zelenjava, polnozrnati izdelki, suhe slive, mleko.
      • Znaki, če ga je premalo ali preveč: Pomanjkanje lahko povzroči,oslabelost mišic in paralizo, nizek krvni tlak, žejo, izgubo teka, občutljivost na hrup. Pretirane količine poslabšajo nekatere srčne bolezni.
    6. Natrij

      • Vloga: Skupaj s kalijem vzdržujeta ravnovesje tekočin, zlasti vode, nadzirate Ph v telesu, delovanje živcev in mišic.
      • Viri: navadna sol, pecilni prašek, ribe in prekajeno meso, haloga, rdeča pesa, kokos, fige.
      • Znaki, če ga je premalo ali preveč: pomanjkanje lahko povzroči vročinsko kap, dehidracijo, nizek krvni tlak, slabo prebavo. Pretirani odmerki pa visok krvni tlak, težave s srcem in edeme (zastajanje tekočine).

    Vitamini brez mineralov v telesu ne morejo delovati, pa tudi telo jih brez mineralov ne more sprejeti. In medtem ko nekaj vitaminov telo lahko tvori samo, ne more tvoriti nobenega minerala.

    Zaradi premalo mineralov in zadrževanja vode v telesu nastaja celulit.

    Celulit je maščobno tkivo, ki nastane zaradi zastoja tekočine v tkivih in je posledica slabe prekrvavitve. Je želatini podobna snov, sestavljena iz maščobe, vode in neuporabnih snovi, ujeta tik pod kožo. Prizadene boke, stegna, zadnjico, tudi trebuh in nadlahti (kjer je nakopičena maščoba). Celulitis pa je bakterijska okužba kože in tkiva pod njo, ki ga povzročijo različne bakterije, prva simptoma pa sta rdečina in občutljivost manjšega področja kože. Najpogosteje se pojavi na nogah po poškodbi kože, razjedi, atletskem stopalu ali dermatitisu. Zdravi se z antibiotiki.

     Tista težava, ki je pogostejša in predvsem greni življenje nežnejšemu spolu, pa je celulit. 

     Dejavniki, ki vplivajo na nastanek celulita, so:

    – dednost,
    – spol,
    – staranje,
    – hormoni,
    – prekomerna telesna teža.

    Odstranjevanje celulita je dolgotrajen proces, ki zahteva spremembo življenjskega sloga. Pomagamo si lahko s kombinacijo rednega gibanja, pravilne prehrane in redne telesne nege. Celulit se s hujšanjem ne odpravlja, ker se v teh situacijah samo zmanjšuje količina maščobnega tkiva, vendar se struktura kolagenskih vozlov, v katerih je celulit, bistveno ne spremeni. To pomeni, da je treba problem celulita jemati resno in poiskati vse vzroke, ki ga spodbujajo.

    Rezultati so odvisni predvsem od vztrajnosti posameznika. Najtežji korak je sprememba življenjskih navad. Izstopite iz vsakdanje rutine in storite nekaj zase! Spremenite način prehranjevanja, popijte več vode, opustite kajenje in alkohol, zmanjšajte stres, vnesite telesno aktivnost v dnevno rutino, ne nosite pretesnih oblačil in visokih pet, odvadite se sedenja s prekrižanimi nogami.

    Privoščite si masažo, limfno drenažo in redno telesno nego s pilingom vsaj enkrat na teden. Vse, kar se dogaja v notranjosti telesa, se odraža tudi na zunaj. Pomembno je, da celicam zagotovimo nemoteno delovanje in obnavljanje.

     Deset korakov za odpravljanje celulita

    1. Popijte vsaj 2 l vode dnevno oz. 10 kozarcev.
    2. Vsakič popijte kozarec vode pred obrokom.
    3. Obroke hrane dobro prežvečite in dnevno malicajte surov korenček.
    4. Opustite cvrto, pečeno, hitro pripravljeno, konzervirano hrano, tudi jodirano kuhinjsko sol opustite – bolje je uporabiti morsko sol ali mlete morske alge.
    5. V klasično prehrano vključite nesintetične prehranske dodatke z mineralnim kompleksom.
    6. V prehrano vključite integrirane, polnozrnate žitarice, ribe, svežo zelenjavo in sadje, oljčno in laneno olje, lanena semena.
    7. Zmanjšajte pitje kave, izogibajte se alkoholu in opustite kajenje.
    8. Dnevno si privoščite vsaj 30 min gibanja, ker s tem pospešite metabolizem in izločanje toksinov.
    9. Nežno masirajte kritična mesta – masaža pospeši kroženje limfe in krvi.
    10. Dnevno si privoščite relaksacijo in zmanjšajte stres.

    Viri: http://www.ezdravje.com, www.sl.wikipedia.org, www.vizita.si
Comments are closed.